.Vajinismus Türleri Nelerdir

PRİMER VAJİNİSMUS

İlk tecrübenizde partnerinizle ilişkiye kasılmalardan dolayı girememeniz durumudur. Bu kadınlar sadece ilişki sırasında değil vajene herhangi bir şeyin girişinde dahi sıkıntı yaşarlar. Mesela; Jinekolojik muayenede dahi sıkıntılar yaşayip  ya hiç muayene olamazlar ya da zorlukla acılı bir şekilde muayene olurlar. Vajene fitil koyamazlar. Vajene parmak sokamazlar. Primer vajinismus‘un en önemli nedeni kadınların bilinçaltlarındaki ilk gece korkularıdır. Yani temelinde psikoloji etkilidir. Etraftan duydukları abartılı ilk gece anıları, özellikle hiç yaşanmamış fakat dilden dile dolaşan cinsel hurafeler kadında korkuya neden olarak primer vajinismus‘a neden olabilmektedir.

SEKONDER VAJİNİSMUS

Öncesinde cinsel hayatında bir sıkıntı olmamış ancak zor bir doğum, düşük, kürtaj, ağrılı bir jinekolojik  muayene sonrası vajinismus gerçekleşme durumudur. Bu durumlar kişide travma izi bırakır. Anlaşılacağı gibi sekonder vajinismus’un altında da korku yatmaktadır. Sekonder vajinismus sorunu yaşayan kadınlar bu durumu aşmak için bir müddet kendileri uğraşsalar dahi hemen hepsi tecrübeli hekimlere ihtiyaç duyarlar.

APARONİ Cinsel ilişkinin hiç olamamasıdır. Aparoninin altında yapısal (fiziksel) durumlar olduğu gibi vajinismus da olabilir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar vajen kaslarını (pelvik taban kasları) istemsiz ve kontrolsüz olarak o kadar kuvvetli kasarlar ki cinsel ilişkinin yaşanması imkansıza yakın olur.

Disparoni Cinsel ilişki esnasında ağrı duyulmasıdır. Disparoninin altında pek çok organik patoloji yatmaktadır. Kliniğimizde biz öncelikle bu patolojileri saptayıp tedavi etmekteyiz.Sonrasında vajinismus tedavisine başlamaktayız. Böylece vajinismus sorunu yaşayan kadınlar asıl ağrı yaratacak nedenin tedavi edildiği düşüncesiyle psikolojik olarak rahatlar ve vajinismus tedavisini daha kolay hale getirir.

Sebebi ne olursa olsun vajinismus mutlaka tedavi edilmelidir. Kadın bir ömür boyu sürecek mutluluğunu yada tersi olarak bir ömür boyu yaşayacağı mutsuzluğuna sebep olacak problemini ortadan kaldıracak vajinismus tedavisini olmalıdır.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.