ÜLKELERİN CİNSELLİK VERİLERİ

Estrogenolit Damla

Refah seviyesi yüksek ve seks konusunda daha çağdaş yaklaşımlar izleyen ülkelerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar, istenmeyen, erken hamilelik ve kürtaj oranlarının gözle görülür ölçüde düşük olduğu biliniyor. Ancak kaideyi bozan istisnalar var: Örneğin Ruslar sosyal açıdan baskılanmış bir millet olmalarına rağmen yapılan anketler, halkın %80’inin haftada en az bir kez seks yaptığını gösteriyor. Bu durumda, cinsel tatmin seviyesi nasıl ölçülüyor?

2014’te yapılan bir araştırma, tüm bunların yanı sıra sosyo-ekonomik statünün de cinsel tatmin üzerinde etkisi olduğunu belirtiyor; ki bunun da stresten arınmışlıkla doğrudan ilgisi olsa gerek. Göze çarpan en önemli şey ise şu: Eğitim şart! İşte belirli bir sıralama izlemeksizin bazı ülkeleri diğerlerinden ayıran özellikler;

İsviçre

İsviçre, dünyada cinsel tatmin seviyesi en yüksek ülkelerden biri. Hayat kadınlığının yasal oluşu, ruhsatlı genelevlerinin sayısı, pornografiyle ilgili liberal görüş ve anaokulu çağından başlayan seks eğitimi gibi tartışma yaratan pek çok serbestliğe imza atan İsviçre’de, 2013’te yapılan bir anket, halkın %21’inin seks hayatlarını “mükemmel” olarak tanımladıklarını gösteriyor. Halka açık yerlerde seks yapma oranı ise  %32. Yine de dünyada ergenlikte hamile kalma oranı en düşük ülkelerden birinin İsviçre olması, verilen kapsamlı cinsellik eğitiminin bir sonucu olsa gerek.

İspanya

İspanyolların yüzde 25’i ise kendi cinsel performanslarının çok iyi olduğunu, yüzde 90’ı ise cinsel olarak tatmin olduklarını söylüyor. Tatmin seviyesinin gecelik ilişkilerden ziyade, partnerlerin birbirini tanıdığı uzun süreli ilişkilerde yüksek olduğunu da ekleyelim ki, karşılıklı beklentilerin farkına varmanın ne denli önemli olduğunun altını bir kez daha çizmiş olalım.

İtalya

İyi şarap, iyi yemek, mükemmel bir cinsel yaşam… Halkın %64’ü cinsel tatmini yakaladığını, %33’ü seksin en az 10 dakika sürmesini beklediğini belirtiyor. Men’s Health dergisine göre, hem kadınların hem de erkeklerin cinsel tatminine giden yol mideden geçiyor. Her gün iki kadeh şarap içen İtalyan kadınlarının daha büyük tatmine ulaştığını araştırmalar ortaya koyuyor.

Brezilya

Brezilyalı erkekler, dünya çapında kadınları tatmin edebilme konusunda İspanyollardan sonra ikinci sırada geliyor. İstatistikler değişkenlik gösterse de, Brezilyalıların haftada 1 – 3 kez seks yaptığı biliniyor. Brezilya ile ilgili bir diğer gerçek ise, ilk ilişki yaşının en düşük olduğu ülke olması. 

Yunanistan

Sıcakkanlı komşularımızın cinsel istek ve fantezileri konusunda açık sözlü olmaları, tatmin oranlarının yüksekliğindeki en önemli etken olarak görülüyor. Partnerler arasındaki iletişimin kuvveti ve paylaşımın normalleştirilmesi, heyecan ve tatmin seviyesi yüksek bir topluluk yaratıyor. Yunanlar yüzde 51 oranında tatmin oranı bildirse de, dünya üzerinde yılda ortalama 164 gibi bir sayı ile, en sık ilişkiye giren halk oldukları bir gerçek.

Meksika

Yemeklerindeki acının aksine cinsel hayatları oldukça tatlı olan Meksikalılar, “dünyanın cinsel olarak en aktif” sıfatına sahip. Cinsel tatmin yüzdesinin 63 olduğu Meksika’nın dünyada ikinci sırayı almasının en önemli sebebinin doğum kontrolü, kürtaj ve eşcinsellikle ilgili yaygın eğitim ve seks işçiliğinin suç olmaktan çıkarılıp kontrol altına alınması olduğu düşünülüyor. Ne yazık ki Meksika’nın çocuk istismarı konusunda da halen önde giden ülkelerden olduğunu eklemek gerek.

Almanya

Dünyanın en kapsamlı cinsel eğitim programlarına sahip olan Almanya’da, seks işçiliği konusunda olumlu politikalar arttıkça, bildirilen tatmin oranı da artıyor. Almanlar cinsel heyecan ve istek konusunda da öncüler: Tek gecelik ilişki oranı %32 iken, halka açık bir yerde ilişkiye girme oranı %30. Bunlara rağmen, cinsel yolla bulaşan hastalıklar oldukça seyrek; örneğin ABD’nin altıda biri oranında görülüyor.

Çin

Çinliler cinsel açıdan tatmin olmuş bir halk mı? Tam olarak öyle sayılmaz; fakat bu denli baskıcı ve kontrolcü bir rejimde kapalı kapılar ardında cinsel ilişkiye girme oranının pek çok ülkeden daha yüksek olduğu söylenebilir: Halkın yüzde 78’i, haftada en az bir kez seks yapıyor. Cinsel tatminin sırrı ise şaşırtıcı: Teknoloji. Siber seks ve erotik dükkanlardan internet üzerinden alışveriş olanağı cinsel anlamda mutluluğun kapılarını Çinlilere açmış gibi görünüyor.

Estrogenolit Damla

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.