TESTİS AĞRISI NEDEN OLUR

Estrogenolit Hap
1. Testiste Meydana Gelen İltihaplı Dokular
Testis dokularında meydana gelebilecek olan iltihaplanmalar ve enfeksiyonlar zaman zaman testis ağrısının sebebi olarak gösterilebilir. Ürolojiyle ve testis bölgesiyle alakalı diğer bir çok rahatsızlıkta da örneğin prostatta görülebilecek olan iltihaplı yapılar da testis ağrısına neden olabilmektedir. İltihaplı dokuların sebep olduğu testis ağrıları tek taraflı olabilirken aynı zamanda iki testisin de ağrıması durumu yaşanabilir.
2. Hidrosel Sebebiyle Meydana Gelen Testis Ağrıları
Tıp terminolojisinde hidrosel olarak bilinen rahatsızlık halk dilinde su fıtığı olarak geçmektedir. Testislerin çevresini saran zarların içinde normal düzeyin üzerinde sıvı birikmesi sonucu testisin şişmesi rahatsızlığına verilen ad olan hidrosel de su birikiminin ve şişkinliklerin etkisiyle testis ağrılarına neden olabilir.
3. Dolaşım ve Damarlarla İlgili Sorunlardan Dolayı Ortaya Çıkabilecek Testis Ağrıları
Özellikle varikosel adı verilen toplar damar genişlemesi olarak tanımlanabilecek rahatsızlık çok şiddetli testis ağrılarına sebep olabilir. Daha çok gençlerde görülen varikosel rahatsızlığı cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.
Estrogenolit Damla ve Estrogenolit Hap
4. Testis Torsiyonu
Özellikle gelişim çağındaki ve ergenlik dönemindeki genç erkek çocuklarda görülen testis torsiyonu rahatsızlığı, testislerin ters dönmesi olarak tanımlanabilir. Sebebi konusunda uzmanlardan farklı yorumlar gelmektedir. Bunların en çok kabul gören sebebi genetik bir takım sebeplerden ötürü olmasıdır. Ergenlik ve gelişim çağındaki erkek çocuklarında görülen bu rahatsızlığın temel sebebi olarak testislerin çevresinde oluşan yapı ve dokuların yeterince güçlenememesi gösterilmektedir. Testis torsiyonu rahatsızlığında testisler genellikle şişkinlik gösterir ve ağrı zaman zaman dayanılmaz boyutlara gelebilmektedir. Testis torsiyonu rahatsızlığına eşlik eden birçok farklı belirti de bulunmaktadır. Bunların başlıcaları mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma olarak sıralanabilir.
5. Farklı Nedenlerden Dolayı Meydana Gelebilen Testis Ağrıları
Testis ağrısı sadece bu sebeplerden ötürü değil aynı zamanda birçok farklı sebepten dolayı da meydana gelebilmektedir. Örneğin cinsel ilişki yoluyla bulaşabilmekte olan epididimit hastalığı da testislerde ağrıya sebep olabilmektedir. Ayrıca prostat organıyla alakalı çeşitli rahatsızlıklar ve prostat iltihaplarında da zaman zaman testiste şişlik ve ağrı meydana gelebilir. Böbrek rahatsızlıkları ve özellikle böbrek taşı düşüren erkeklerde de zaman zaman testis ağrıları ve hatta testis şişlikleri görülebilmektedir. Uzun süren ve boşalmayla neticelenmeyen cinsel ilişki ya da mastürbasyon eylemlerinde de testislerde şişlik ve ağrı bulunabilir.
Estrogenolit Hap

Leave a Comment