SPERM DÜŞMANLARI…  

Kısırlık özellikle çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için oldukça büyük bir problemdir.

Fakat eskiden sanıldığı gibi bu problemin tek kaynağı kadınlar değil. Günümüzde erkeklerde de ciddi bir kısırlık artışı yaşanmakta.Kısırlığın, sadece kadınlara has bir problem olarak kabul edildiği günler tamamen geride kaldı. Araştırmalara göre erkeklerde baba olma yaşı daha  ileriye taşındıkça, genetik problemleri annelerden daha fazla çocuklarına aktarma eğilimindeler.Yine yeni çalışmalara göre bir yıldan fazla istediği halde çocuk sahibi olamayan çiftlerin yarısında sorun erkeklerde.Erkeklerde ortalama sperm sayısı son 50 yılda nerdeyse yarı yarıya azaldı ve azalmaya devam ediyor.

BİYOLOJİK SAAT

Kadınlar gibi erkeklerin de biyolojik saati vardır. Çalışmalar erkeklerin 35 yaş sonrası üreme potansiyellerinde azalma başladığını göstermektedir. Kadın yaşı 30’un altındayken, erkek yaşı 40 ve üzerindeyse gebelik şansı yüzde 25 oranında azalıyor.Kadın yaşı 35-37 arasındaysa gebelik şansı %50 düşmektedir. Yani erkek yaşı arttıkça spermin içerdiği genlerin anormal olma yüzdesi de artmaktadır.

İNMEMİŞ TESTİSLER

Bu sorun genellikle erkek bebeklerin yüzde 3-4’ünde gözlenen, bir yaşından önce kendiliğinden çözülebilen bir sorundur.

İstisnai olarak bu sorun çözülmeden ergenlik dönemine kadar ulaşır. Vücut içinde kalan ve olması gereken yere inmeyen testisler sperm üretemeyip,  kanser geliştirmeye yatkın olurlar. İnmemiş testis tanısı konmuş bebeklerde, beklenen süre içerisinde olay normale dönmezse, operasyonla normal yerine indirilmesi gerekir.

DAR GİYİNMEK

Dar giysiler ve iç çamaşırlarıyla kendinizi bir model ya da ünlü bir futbolcu gibi hissedebilirsiniz ama bu giysiler üreme kapasitenizi fazlasıyla azaltabilir.

Dar iç giyim, testislerin vücuda daha yakın olmasını sağlayarak hava dolaşımını azaltır ve testislerdeki ısının artmasına yol açmaktadır.

Çünkü testisler vücut dışında konumlanmıştır ve optimum fonksiyon için  ideal ısı 35 derecedir.

Dar iç çamaşırları kesinlikle giymeyin. Dar kot pantolonlardan ve taytlardan  uzak durun. Yaklaşık 3 ay sonra sperm değerleri eskisine döndüğünü göreceksiniz.

HASTA OLMAK

Çok sayıda hastalık erkek üremesini olumsuz etkileyebilmektedir. Kalp damar hastalıkları, kan dolaşımını etkileyerek ereksiyonu bozabilir ya da cinsel yetersizliğe sebep olabilir. Kontrolsüz diyabet, iktidarsızlığın en önemli sebeplerindendir.

Ayrıca sperm kalitesini de olumsuz etkiler. Sağlık sorunlarının semptomlarını azaltmak ve hastalığın getirdiği riskleri en aza indirmek için yaşam tarzını düzenlemek gerekmektedir. Diyet ve egzersizle diyabet kontrol altına alınmalıdır.

KANAL TIKANIKLIĞI

Tıkalı kanallar erkek kısırlığının en açık ve yaygın mekanik sebebidir. Spermler oluştuktan sonra, olgunlaşmak için “epididim” adı verilen, iki adet kıvrıntılı tüplerde depo edilip, Ejekülasyon esnasında, spermler bu depolandıkları yerden “vas deferens” adı verilen kanallardan penis dışına atılırlar.

Klamidya ve gonore gibi enfeksiyonlar, bu kanalları tıkayabilir ve spermlerin testislerden, penise ulaşımını engelleyebilir.

Bazen bu tıkanıklık kalıtsal olabilir ya da yaralanmalı kazalar sonrasında oluşabilmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan uzak durmak ya da erken tedavi olmak da meydana gelebilecek  hasarları önler.

OBEZ OLMAK

Erkeler için fazladan her 10 kilogram üreme kapasitesinde % 10 azalma demektir. Yağ dokusundaki artış hormonal dengeyi bozabilmektedir.

Sağlıklı ve kalıcı zayıflama obezitenin etkilerini ortadan kaldırabilir.

 

 
Estrogenolit Damla ve Estrogenolit Hap

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.