Sağlıklı bir cinsel hayat için ne yapmalı?

Estrogenolit Parfüm

Dönemsel olarak 20 – 40 yaşları arası cinsel birlikteliğin en yoğun yaşandığı, kadın ve erkeğin aktif olduğu yaşlardır. Ancak bu yaş aralığının dışında da mutlu bir cinsel hayal sürdürmek mümkün.

Yaş ilerledikçe veya uzun birlikteliklerde cinsel istekte azalma, erkeklerde ereksiyon ve boşalma problemleri, kadınlarda lubrikasyon-kuruma problemleri meydana gelebilir. Bu gibi faktörler cinselliği de mecburiyet, tek düze ve rutin hale getirebilir. Bu rutin yaşam; çiftlerin birbirleriyle yakınlaşmaları, arzularını muhafaza edebilmeleri, vücutlarıyla barışık olmaları, fantazilerini geliştirebilmeleri, cinsel tercihlerini gözden geçirmeleri gibi hususlarla önlenebilir.
Cinsel IQ, kişinin tercihlerini, duygularını, seks sırasındaki kokusu ve çıkarttığı sesler ile vücudunu, cinsel aktivitedeki limitlerini, yasak olan ve olmayan noktaları ve yaşamak istediği değişiklikleri muhakeme etmesi ve tüm bu faktörlerle kendini kabullenmesidir. Bu nedenle iyi bir cinsel hayatın yaşamdaki önemi ölçülemez.

Sağlıklı bir cinsel hayat için önemli noktalar:

Cinsel birlikteliğin vücut görüntüsü ile hiçbir alakası yok: Mükemmel olmayan vücutlar da seksten zevk alır, partnerine zevk verir. Burada tarafların karşılıklı olarak dürüst ve saygılı olmaları, cinselliği bu şekilde yaşamaları önemlidir.

Tatmin edici seksi oluşturan pozitif faktörler seks sırasında cinsel istek, tarafların müsaade yeteneği, haklarını değerlendirme yeteneği, cinsellikle ilgili doğru bilgilere sahip olmaları, yeterli heyecanı hissetmeleri ve beyinsel konsantrasyon ile karşılıklı tensel kokunun birbirine çekici gelmesi olarak özetlenebilir.
-Eğlenmek de seksin bir parçası: Kişilerin dilediğince özgür olması, fanteziler kurması, dürüstlük ve saygı çerçevesinde zevk aldığı şeyleri partnerine sunması, cinselliği ayrıcalıklı bir armağan olarak algılaması ve herkesin zevk almaya hakkı olduğunu kabullenmesi ile cinsel hayatları renklenir.

Estrogenolit Damla

-Sekste sıklık önemli değil: Evli bir çiftin seks yapma aralıkları tamamen kişilere göre değişen bir durum. Hiçbir çift seks yapma aralığı az diyerek aşağılanamaz. Ancak sürekli birlikteliklerde veya evliliklerde periyodik bir yaklaşımı öneriliyor. Özellikle karşılıklı sıcaklığı muhafaza etmek açısından periyodik aralıklar önem taşıyor. Periyodik belirli aralıklarla tatmin edici birleşmeler, aynı zamanda cinsel fonksiyonun devamı açısından da önemli.

-Sekste çekincelere yer yok: Seksin korkutucu çekince içinde değil, samimi ve açık olarak konuşulması mutlu bir cinsel yaşam için gerekli. Çiftler birbirine hoşlandığı şeyleri söyleyebilmeli, kendini seks sırasında iyi ve rahat hissetmeli, seksin bir performans gösterisi veya ‘normal’ olması gerektiğini düşünmemeli. Bu da ancak karşılıklı konuşarak mümkün olur.

-Çocuklu ailelerde seks bitmez: Unutulmamalıdır ki, çocuk sahibi olmak cinsellik açısından önemli bir faktör değil. Çiftler günlük yaşamlarına göre cinselliğe ayıracakları zamanı seçmeli ve bu zaman zarfında özellikle birbirlerine konsantre olmalı.

-Sertleşme sorunu: Sertleşme sorunu “Tümüyle kafanızda yarattığınız bir sorun değil. Son 25 yılda sertleşme sorunlarının tıbbi bir durumdan kaynaklandığı açıklığa kavuştu. Sertleşme sorununun çoğunlukla psikolojik bir yönü olsa da (depresyon, endişe ve stresin rolü olabilir), hemen her zaman fiziksel bir nedeni var.
-Sertleşme sorunu yalnızca yaşlı erkeklerde görülmez: Bu durum 40 yaşın üzerindeki erkeklerde daha sık görülmekle birlikte, her yaştaki erkekte meydana gelebilir. Yapılan yeni bir çalışma, 40 ile 70 yaşları arasındaki erkeklerin yaklaşık yarısının zaman zaman sertleşme sağlama ve/veya sürdürmede sorun yaşadığını ortaya koydu. Sertleşme sorunlarının oranı yaşla birlikte artsa da, tek başına yaşlanma, sertleşme sorununun bir nedeni olarak görülmüyor. Sertleşme sorunlarının yaşlı erkeklerde daha sık görülmesinin nedeni, yüksek kan basıncı gibi yaşa bağlı hastalıklardır.

-Cinsel ilişki için çok yaşlı değilsiniz: Tüm yaşlardaki çiftler cinsel ilişkiyle ilgilidir. Cinsel yaşam sağlıklı bir ilişkinin önemli bir parçasıdır. Gerçekten de, yapılan birçok araştırma aktif cinsel yaşamın yaşlanmanın çok doğal bir parçası olduğu gösterdi.
-Çift karşılıklı çekiciliğini yitirmiş olsa bile tekrar elde edebilir: Önemli olan bunu hangi noktada kaybettikleri konusudur. Çiftler birbirlerine karşı çekiciliklerini şu noktalarda yitirirler: Seks sırasında yetersiz olmak, anormal olmaktan çekinmek, seksle ilgili noktaları partnerleriyle konuşamamak, seks hakkında hissettiklerini sözcüklerle ifade edememek.

Seks sırasında veya sonrasında partnerini yakın hissetmekle, birbirine dokunarak heyecanlanmayı beklemekle, fantazi ve arzularla ilgili suçluluk duymamakla ve erkek -kadın vücudunun nasıl çalıştığını karakterlerini değerlendirmekle tensel uyum ve karşılıklı çekicilik tekrar elde edilebilir.

Estrogenolit Parfüm

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.