REGL DÖNEMİNDE SEKS YAPILIR MI ?

Estrogenolit Damla
Hormonların yeni bir dengeye ulaşması ve “Regl iken hamile kalınmaz” inancının getirdiği rahatlamayla daha çok seks yapma isteği duyan bayanlar aslında yanılıyorlar. Asıl gerçek çoğu kadın bu dönemde değişen hormonları nedeniyle yaşadığı cinsellikten daha fazla haz alabilir ve daha kolay boşalabilir. Bu dönemde cinsel isteğin artmasının diğer bir nedeni de rahimden vajinaya, oradan da dışarı akan kanın kendiliğinden bir cinsel uyarı yaratmasıdır.  Ancak çoğu zaman kadınlar, cinsel ilişkinin zor ve ağrılı olacağını ya da kanama nedeniyle partnerine itici geleceğini düşünerek, artan cinsel isteklerini bastırma ve seks yapmayı erteleme yoluna giderler.Aslında seks açısından en elverişsiz zaman regl döneminin hemen öncesidir, çünkü kadınların bu dönemde libidoları en düşük düzededir, gergin ve öfkelidirler, enerjileri de yok denecek kadar az olur.

REGL DÖNEMİNDE SEKS KONUSUNDAKİ YANLIŞ BİLGİLER…

Regl döneminde kadının vücudundan “pis” kanın dışarı atıldığı sanılır ve bu nedenle erkekler genellikle partnerleri regl dönemindeyken cinsel ilişkiye girmek istemezler .Ancak bu bilgi tamamen yanlıştır. Her sağlıklı kadının rahim duvarı her ay, döllenmiş bir yumurtaya uygun ortamı sağlayacak doku değişiklikleri nedeniyle kalınlaşır. Döllenme, yani gebelik gerçekleşmediğinde bu dokular işlevsiz hale gelir ve regl dönemi olarak adlandırılan süreçte kan ile birlikte vücuttan atılır .Dolayısıyla bu kan pis değildir. Regl dönemi hakkındaki yanlış bilgilerden bir diğeri de “Regl sırasında hamile kalınmaz”dır.  Ancak bu da yanlış bir bilgidir. Çünkü kadının yumurtlama döngüsünün erken olması ya da yumurtanın çatlaması durumunda regl döneminde de hamile kalması “teknik olarak” mümkündür ama bu durumun görülme oranı çok ama çok düşüktür.

REGL DÖNEMİNDE SEKS ZARARLI MI ?

Regl döneminde seksin hem tıbbi açıdan hem de “kalite ve estetik” açıdan bazı sakıncaları vardır. Ama bu döneminde seksin bazı avantajların olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu dönemde kadının cinsel isteğindeki artışın yanı sıra, araştırmalar cinsel ilişki sonrasında kadının regl ağrılarının ve kramplarının azaldığını gösteriyor. Ancak regl döneminde, cinsel ilişkide dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri prezervatif kullanımıdır. Çünkü bu dönemde, rahim ağzı, kanın dışarı atılmasını sağlamak üzere açıldığından erkeğin penisiyle dışardan gelecek bakteri ya da virüslerin rahme geçişi kolaylaşarak enfeksiyon gelişme riski olabilir. Ayrıca hem kadın hem erkek açısından kanla bulaşan cinsel hastalıklara yakalanma olasılığında da artış söz konusu olabilir. Yani kısacası regl döneminde seks zararlı değil yararlı bile olabilir tabii korunarak olursa…
Estrogenolit Damla

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.