ORAL SEKS GÖRÜNDÜĞÜ KADAR MASUM DEĞİL

Estrogenolit

ORAL SEKS VE KANSER Oral seksin güvenirliliği hala tartışmalıdır. Oral seks gırtlak, ağız, dil ve bademcik kanserine yol açabilir. Kanserin sorumlusu ise tek başına oral seks değil, oral seks sırasında kişiden kişiye geçen HPV, yani Human Pappilloma Virüsü’dür. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yaygın bir virüs olan HPV, oral seks sırasında kişiden kişiye aktarılabilir ve tıpta orofarinks adı verilen boğaz ortası bölgesinde kansere neden olabilir. Bunun yanında AIDS, herpes, frengi, gonore ve viral hepatit gibi cinsel hastalıklar da oral seks yoluyla bulaşabilir.
HİJYEN VE KORUNMA ÖNEMLİ Oral seks bilindiği kadar masum ve tehlikesiz değildir. Oral sekste de diğer cinsel ilişkilerde olduğu gibi çeşitli mikrobik hastalıkların bulaşma riski vardır. Özellikle “ağız, diş eti ve dudak mukozasında yara ve çatlaklar” HPV’nün bulaşması için uygun koşulları yaratır.

Estrogenolit

Cilde veya mukozaya temas yolu ile bulaşan HPV’nün ana bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Enfekte bir kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), vajina veya dış genital bölgesi ile temas sonucu bulaşabilir. Oral yolla enfekte bir genital bölgeye temas edilmesi halinde de bulaşma olabilir. Prezervatif kullanmak bulaşmayı her zaman önlemez, çünkü virüs prezervatifle kaplı olmayan bir genital alandan da bulaşabilir. Bu nedenle oral seks yapılırken özellikle dikkat edilmesi gerekenlerin başında “tek eşlilik” ve “kişisel temizlik kurallarına titizlikle uyulması” gelir. “Bariyer korunma” yöntemleri de cinsel yolla bulaşan hastalık kapma riskini azaltabilir. Bariyer penisi örten bir prezervatif veya vulva ya da anüs üzerine yerleştirilen plastik veya lateks “oral seks prezervatifi” olabilir. Hazır oral seks prezervatifi yerine kesilip çarşaf haline getirilmiş bir prezervatif de kabul edilebilir bir bariyer olabilir. Ama çoğu insan oral seks için korunma kullanmaz. Oysa oral seks sırasında prezervatif kullanılabilirken, oral seks uygulanan bölgeye yerleştirilen ince plastik veya lateks maddelerden elde edilen bir koruyucu ile riskler en aza indirilebilir. Ancak her ne kadar riskleri olsa da oral seksin tamamen cinsel hayattan çıkarılması da doğru değildir.

Estrogenolit

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.