Öfke kontrolü ve duygu yönetimi

Tartışmalar her ilişki için kaçınılmazdır. Ancak anlaşmazlıklar karşısında alınan tavır ilişkinin kaderini belirler. Kişinin dış dünya ile yaşadığı sorunlar karşısındaki tavrı doğrudan ilişkide olduğu kişi ile iletişimini de belirler.
İlişkide olduğumuz kişi işinde, aile ilişkilerinde ve sosyal yaşantısında ortaya çıkan sorunlar karşısında  nasıl bir tavır takınıyorsa, bizimle olan ilişkisindeki sorunlara da aynı şekilde yaklaşacaktır.

Ortak hayallere ve amaçlara sahip miyiz?

İkili ilişkilerde en büyük sorunlar ortak hayal ve amaçları hedeflememekten doğar. Aşk ve cinsellik yolunda gidiyor gibi görünse bile, gerçek hayat ayakları yere basan hedefler ve planlardan ibarettir. Maddi planlamalar, aile içi planlamalar, çocuklar, ortak yaşam alanları gibi konularda aynı hedefte olup olmadığımızı bilmemiz bu yüzden çok önemli.

Ailelerimiz birbirinden çok mu farklı?

İki kişinin birbirine karşı hissettikleri ilişki için yeterli gibi görünse bile, yetiştiği aile, aldığı eğitim ve kültürü kişiliğinde belirleyici bir rol oynar. Birbirinden çok farklı aile yapılarında yetişmiş olan iki insanın uzun vadede sorun yaşamaması, aralarında anlaşmazlıklar çıkmaması olanaklı değildir. Hele hele ortak bir çocuk yetiştirmesi, oldukça riski bir girişim olacaktır. Unutmamak gerekir ki, bir kişi ile evlenmek aynı zamanda ailesi ve ailesinden gelen tüm alışkanlıklar ve kültür ile de evlenmek demektir.

Enerji seviyemiz denk mi?

Hayattan beklentilerimiz, eğlence anlayışımız, maddi beklentilerimiz, mizacımız birbirimizle olan iletişimimizi doğrudan etkiler. Bir tarafın dinlenmekten anladığı deniz kenarında kitap okumakken, diğeri için bu diskoda dans etmekse… zamanla sorunlar baş göstermeye başlayacaktır.

Leave a Comment