KRİZ CİNSEL HAYATI DA VURDU

Estrogenolit Hap
Ekonomik kriz hayatımızı her yönden etkiliyor.
Cinsel hayatımızı olumlu ya da olumsuz yönden etkileyen faktörler nelerdir? Cinsel hayatı en çok etkileyen sorunların başında stres yani psikolojik sorunlar gelmektedir.
Cinsellik insan hayatının vazgeçilmez bir parçası. Ana karnındayken bile kız erkek bebek diye dış beklentilerle başlayan hayatımız doğduğumuz andan itibaren artarak devam eden cinsel kimlik rollerimiz aktif cinsel hayatla beraber artık neredeyse zorunluluk haline geliyor.

İNSANLARIN yemek, içmek, uyku gibi ihtiyaçların dışında ruh ve beden sağlıklarının devamı için hem cinsel hem de psikolojik yönden ihtiyaçlarını karşılamaları gereklidir. Cinsellik psikolojik ve fiziksel sağlıklı olma halinin sonucunda oluşan normal bir vücut fonksiyonudur. Dolayısı ile tüm fiziksel ve psikolojik yapımızdan ve onları etkileyen her türlü iç ve dış tesirden etkilenir; rüzgârdan etkilenir, ışıktan etkilenir, renklerden etkilenir, ağrılardan etkilenir, üzüntüden etkilenir.
Cinsellik yaşamımızı devam ettirmek için yemek içmek ve barınmaktan sonra neredeyse ilk sırada çünkü üreyerek bedenimizi-genlerimizi sonraki nesillere taşıyoruz. Peki ya biz kendimizi güvende hissetmiyorsak; işte o zaman beyin ve beden şu andaki temel sürecini garantiye alamıyorsa başka bir şey düşünemez hale geliyor.
Belirsizlik, olumsuz koşullar, kriz ortamı ruh ve beden sağlığını tehdit edebiliyor.
Vücudun zorlandığı baskı hallerinde cinsel yaşantı da darbe alıyor
Stresli insanlar konsantre olmakta güçlük çekiyor. Stres isteksizliğe yol açıyor, boşalma problemlerini ve de erkekte ereksiyon kaybını beraberinde getiriyor.
Estrogenolit Damla ve Estrogenolit Hap
Hem kadın hem erkek için zor olan bir durum bu. Ama erkekler için daha da zorlaşıyor çünkü kadın istemese de fiziksel özelliklerinden dolayı eşine karşı görevini yerine getirebiliyor, hatta rol bile yapabiliyor. Erkek içinse durum felakete dönüşüyor; erkeğin değil rol yapması fiziki özelliklerinden dolayı erkeklik görevlerini dahi yapamıyor yani sertleşemiyor. Bu sıkıntı gece yatakta başlarken gündüz işte de devam ediyor tabii ki, kadın içinde kötü bir süreç istenmediğini, arzulanılmadığını düşünerek mutsuz olan kadınlarımız var.
Stresi azaltmak için ilaç kullanmak cinselliği daha çok etkiliyor, alınan ilaçlar bazı hormonları olumsuz etkiliyor, bu da istekliliği daha da arttırıyor.

Strese çözüm olarak; cinsel ilişkiye psikolojik açıdan hazır olmak için stres nedenlerinin düzeltilmesi gerekir. Tek başımıza ekonomiyi düzeltemeyeceğimize göre, bizim tek başımıza yapabileceğimiz şey; sağlıklı yaşam buda sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yani spor) ve de tabii ki hayata olumlu bakış.
İşin başı, sağlıklı yaşam… Düzenli spor ve uyku, içki ve sigaradan uzak durmak ve sağlıklı beslenmek cinsel performansı olumlu etkilediği gibi strese de karşı dayanıklı olmayı sağlıyor.

Kısa bir listeleme yaparsak
Cinsel gücü- isteği azaltanlar;
Stres,
Uykusuzluk,
Uyuşturucu maddeler ve ilaçlar,
Kötü beslenme,
Düzensiz yaşam,
Aşırı kilo veya zayıflık.
Sağlıklı bir cinsel yaşam için neler yapmalıyız; fiziksel ve ruhsal sağlığı tamamen yerinde olan kişinin gündeminde cinsellik daha çok yer alacaktır.

Düzenli ve sağlıklı beslenme; sırtı pek, karnı tok olmak, olanın cinsel gücüde yerinde olur. Herhangi bir besin direk olarak cinsel gücü etkilemez ama vücudumuzun besin ihtiyaçlarını kolayca gideren ve enerji değeri yüksek yiyeceklerin düzenli alınmasıyla ortaya çıkacak fazla enerjiyi boşaltma yolunu biliyorsunuz artık.

Tabii ki uyku düzeni gibi beslenmenin de zamanında yapılması; iyi bir sabah kahvaltısı, zamanında öğlen yemeği ve akşam en geç 20.00-21.00 e kadar yenilen çok ağır olmayan bir akşam yemeği daha sonraki keyifli saatlerin hazırlayıcısıdır.
Spor; cinsel çekicilik hem kendiniz için hem de karşı taraf için önemlidir. Düzenli spor fiziksel kondisyonunuzu arttıracağı gibi düzenli vücut hatları sağlayıp karşı tarafın ilgisini çekip cinsel arzu uyandıracaktır. Ayrıca cinsel arzunuz olsa da nefes nefese kalıp bunu tam yaşayamadıktan sonra neye yarar ki.

İçkinin etkisi; alkol kullanımı beyinde sinirler üzerinde gösterdiği uyuşturma etkisi ile bazı psikolojik baskıları geçici olarak ortadan kaldırarak verdiği rahatlama ile cinsel isteği arttırmaktadır.
Fakat alkolün bu etkisine rağmen hem kısa dönemde hem uzun dönemde cinsel arzuyu arttırmasına rağmen cinsel gücü azalttığı da bilinmelidir. İçki kontrolsüzlük getirir kontrolsüz davranışların bedeli ise ağır olmaktadır bunu da unutmamak gerekir.
Sağlıklı bir cinsel yaşam için tabii ki sağlıklı ve uyumlu bir partner de şart;
Gün boyu didiştiğiniz, birbirinize saygı duymadığınız birisini yatakta arzulamak ve cinsel performansınızın iyi olmasını beklemekte pek yerinde olmaz. Güzel bir cinsellik için size her açıdan uygun bir partner-eş gerekmektedir. Gene sağlıklı cinselliğin temelinde sosyal, toplumsal, ahlaki yönden kabul edilir bir beraberlik vardır, buda tek eşlilik ve daha da sağlıklı bir cinsellik için evlilik gerekir.
Her açıdan düzenli bir hayat mutlu ve sağlıklı bir cinsellik getirir.
Cinselliği verimli yaşamak hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlamayı ve sosyal iletişim ve de başarıyı getirir. Bu döngü hangi taraftan bozulursa bozulsun diğerini etkilemekte, bizi mutsuz etmektedir. Hayatı mutlu yaşamak, sağlıklı bir cinsellik için gerekenleri yaparak yaşam kalitemizi arttırmalıyız.
Estrogenolit Hap

Leave a Comment