KADINLARDA AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ ve TEDAVİSİ

Estrogenolit
Bu durum cinsel ilişki esnasında bayanların genital bölgesinde yineleyici ağrı olması olayıdır. Kadınların önemli bir kısmı hayatlarının belli bir döneminde bu ağrıyı geçirmektedirler.
Ağrılı cinsel ilişkide ağrı yüzeysel ve derin olmak üzere 2 çeşittir. Yüzeysel olan ağrılar genelde vajinal enfeksiyonlar, jinekolojik ameliyatlar, doğum lezyonları, ilişki öncesi yeterli uyarı ve bununla beraber ıslanma olmadan girilen cinsel ilişki vb. nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kliniklere giden bayanların en çok rastlanan sorunu vajinal kuruluktur.
Derin ve ağrılı cinsel ilişki, vajinadaki doğuştan anormallikler, sistit , üretra iltahapları, kronik enfeksiyonlar, perliste kitleler, bağırsakta oluşan hastalıklar ve genital organlarda sarkmalar yaşanabilir.
Cinsellikle ilgili kaygılar, oluşmuş olumsuz düşünceler ve önyargılar , suçluluk duyguları, cinsel istismar öyküleri, evlilik ve ilişki sorunları, ağrı beklentisi, anksiyete, korku, öfke ,eş reddi , doğum ve gebelik korkusu diğer bir çok önemli nedenler arasındadır.
İlişkide vajina ağrısının diğer bir nedeni vajinit yani vajina iltahabıdır. En sık görülen vajinit belirtileri ise akıntı, kaşıntı ve vajina ile vulvada yanma hissi oluşmasıdır. Vajinitin oluşmakta olan mantar veya bakteri enfeksiyonu gibi muhtemel birçok nedeni olmaktadır. Vajinit yaygın olarak ağızdan alınan veya vajinaya yerleştirilen ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.
Gerçekleştirilen tedavide nedene ve danışanın durumuna uygun cinsel terapi uygulanmaktadır. Cinsel terapi tıbbi nedenler dışlandıktan sonra uygulanması gerekmektedir. Eğer bir tıbbi neden düşünülmekteyse danışan uygun uzmana yönlendirilmelidir. Varsa ilişki ve evlilik problemleri halledilmelidir. Gerçekleştirilecek cinsel terapi ile çiftin cinsel aktivite etkileşimleri yeniden inşa edilerek kişinin yeterli cinsel uyarımı alması ve vajina ıslanmasını sağlamaya yönelik etkileşime doğru çift yavaş yavaş yönlendirilmesi gerekmektedir. Eğer psikodinamik nedenler söz konusu ise dinamik yönelimli cinsel terapi uygulanması gerekir.

Estrogenolit

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.