HAMİLEYKEN CİNSEL İLİŞKİ BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

https://i.hizliresim.com/aGPgzd.jpg
Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Çünkü bebek koruma altındadır. Karında ve rahimin içerisinde, oldukça kalın bir duvar tarafından çevrelenmiş oda içerisinde yaşamaktadır. Ayrıca amniyo sıvısı içerisinde serbest bir şekilde hareket etmektedir ve vajina sonunda yer alan rahim ağzı da sıkıca kapalıdır. O yüzden ilişkinin bebeğe zarar verme ihtimali yoktur.

Ancak pozisyon iyi ayarlanmazsa, rahim içerisine basınç olacak bir pozisyon seçilirse veya sular geliyorsa, baba adayında bir enfeksiyon söz konusuysa bu tür durumlarda cinsel ilişki bebeğe zarar verebilir. Bu durumlar söz konusu olmadığı sürece ve ilişkinin hafta içerisindeki sıklığı çok yüksek olmadığı müddetçe gebelikte cinsel yaşamın bebeğe zarar verme ihtimali son derece azdır.
İkinci ya da üçüncü doğumu olan hastalarda rahim ağzının ilk doğumlara göre erken açılabildiğini unutmamak gerekir. Yine de rahim ağzı açılmış olsa bile amnion ve koryon denilen 2 kat zar bebeğinizi korur. Bazı hekimler gebeliğin son ayında ilişkiyi yasaklar. Bunun sebebi anne adayının farkında olmadan amnion suyunun az da olsa gelme bebeğin enfeksiyon kapma riskidir. Bu durum düşünülerek gebeliğin son 3 haftası, özellikle şüpheli sıvı akıntısı olan hamilelerde vajinal ilişkinin yasaklanması yerindedir.”
Büyük çalışmalar, gebelik döneminde beraberliğin erken doğuma neden olmadığını göstermektedir. Tabii ki cinsel beraberlik, beraberinde özellikle memelerin uyarılması veya erkeğin boşaldığında menisinin içindeki çeşitli kimyasal maddeler nedeniyle rahminizde kasılmaya neden olabilir. Fakat bu kasılma, çoğunlukla 1 veya 2 dakika sürüp geçen ve tamamen iyi huylu ve erken doğuma neden olmayan bir kasılmadır. Eğer doğum zamanınız geldiyse ve cinsel aktivitenizi sürdürüyorsanız yani artık zaten doğurmanız gerekiyorsa, cinsel aktivite doğumu tetikleyebilir. Hatta bazı zamanlarda 36 ile 40. haftasını tamamlamış bebeklerde, normal yolla doğumu tetiklemek için cinsel ilişkiyi öneren doktorlar vardır.
Estrogenolit Tablet

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.