GENÇLERDE CİNSELLİK BİLGİSİ

Estrogenolit

Çocukluktan gençliğe geçiş dönemi olarak tanımlanan ergenlik dönemi eski çocuk, yeni genç insanlar için bir çok karmaşık duygular ve düşüncelere gebedir. Gençler vücutlarındaki değişimin yanı sıra, ruhsal ve duygusal olarak da büyük değişimlerden geçerler. Cinsel kimliklerini keşfetmeye çalışırken bu dönemde edindikleri bilgiler ve deneyimler onların bütün hayatını etkiler. Ailelerde cinsellik ile ilgili oluşan katı namus bekçisi inançlar ve toplumsal baskı gençlerimizi bu konularla ilgili fizyolojik ve psikolojik sorunlarını açıkça konuşmaktan alıkoyar. Ve sorunların fark edilmemesine, fark edilse bile yok sayılmasına, yadsınmasına neden olur ki böylece sorunlar büyüdükçe büyür.

Estrogenolit

‘Ergenlerde cinsellik ve üreme sağlığı’ ile ilgili ailelerden, ailelerin de ailelerinden devraldığı o kadar çok yanlış bilgi, yasaklı, sınırlı, ayıpçı inançlar var ki…
Bu inançların sonucu olarak toplumun ve ailenin bu konudaki yasaklı tavırlarının arasına sıkışan ergen gençler daha çok internetten ve birbirlerinden öğrenmeye çalıştıkları bilgilerle, derme çatma, eksik bir donanımla yetişirler.
Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki; ergenlik döneminde cinsellik ve üreme sağlığı ile ilgili doğru bilgilerle donanımlanmış gençler, dozunda, zamanında ve sağlıklı bir cinsel sağlıkgelişimi yaşayabiliyorlar. Bu ergenlerimizde cinsellik ve üreme sağlığı ile ilgili oluşan sağlık problemleri ise hem kendileri bilinçli oldukları için , hem de bilinçli aileler tarafından desteklendiği için çok erken dönemde teşhis edilebiliyor.
Üreme sağlığı ile ilgili yanlış bilgilenen ergenler için ise durum tam tersidir. Bilinçsizliğin ve katı inançların ergenlerimize çıkarttığı faturalar bazen bir ömür boyu ödenmeye mahkum edilir. Gençlerimizin bilgilendirilmesi, onların hayatlarının yetişkinlik dönemine atılacak sağlam bir köprü misyonundadır.

Estrogenolit

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.