GENÇ ERKEKLERDE SERTLEŞME BOZUKLUĞU OLUR MU?

Her ne kadar sertleşme bozuklukları genellikle orta-ileri yaştaki erkeklerde görülüyorsa da, özellikle son yıllarda ereksiyon sorunu yaşayan çok fazla genç erkek ile karşılaşmaktayız. Eski yıllarda yapılan çalışmalar 40-70 yaş arasındaki yarısından fazlasının ereksiyon problemleri olduğunu ortaya koysa da, son yıllarda yayınlanan raporlar sertleşme bozukluğunun 40 yaş altı erkeklerde de azımsanmayacak sıklıkta görüldüğünü bildirmiştir.

Bu çalışmalardan birinde yaklaşık 28.000 erkek değerlendirilmiş, 30’lu yaşlardaki erkeklerin %11’inde, 20’li yaşlardaki erkeklerin ise %8’inde çeşitli derecelerde sertleşme bozukluğu saptanmıştır. İsveç’te yapılan ve 18-25 yaş arasındaki 2500 erkeğin dahil olduğu bir başka araştırmada ise bu genç erkeklerin yaklaşık %30’unda bir miktar ereksiyon problemi olduğu gösterilmiştir. İtalya’da gerçekleştirilen bir diğer araştırma ise genç erkekler arasındaki sertleşme bozukluğunun giderek yaygınlaştığını, 2010 yılında 40 yaşın altındaki erkeklerde ereksiyon problemleri %5 oranında görülürken 2015’te bu oranın %15’in üzerine çıktığını kaydetmiştir.

Sertleşme bozukluğu hem fiziksel hem de psikolojik sorunlardan kaynaklanıyor olabilir ve birçok durumda bu faktörler birbiriyle etkileşmektedir. Bir çok çalışma aşağıdaki faktörlerden bir veya bir kaçının genç erkeklerde sertleşme bozukluğuna yol açabileceğini göstermiştir. Damarsal problemler Sert bir ereksiyon, penise iyi bir kan akımı olmasına bağlıdır. Damarlardaki plak birikimi bu akışa engel olur ve tam ereksiyon haline ulaşmayı güçleştirir. Hormonal bozukluklar Şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, Klinefelter sendromu gibi durumlar erektil fonksiyonu etkileyebilir. Sinir sistemi bozuklukları Multipl skleroz, epilepsi, omurilik yaralanması veya diğer sinir sistemi rahatsızlıkları olan erkekler sertleşme bozukluğu yaşayabilir. İlaç yan etkileri Antidepresanlar, ağrı kesiciler ve antipsikotikler gibi birçok ilaç erektil disfonksiyona yol açabilir. Psikolojik ve duygusal sorunlarLeave a Comment