ERKEK CİNSELLİĞİ SKOR TAHTASINA DÖNÜŞMEMELİ

Toplumda cinsellik algısı kaba hatlarıyla sadece cinsel organları içeren, birleşme aktivitesi olarak görülmektedir. Ya da üreme ile karıştırılmaktadır. Oysa cinsel eylemler içinde pek çok aktivite çiftlerin arzusuna göre şekillenebilir ve yelpaze geniştir. İki tarafın da keyif ve haz alması esastır. Erkek cinselliği ve erkek cinsel davranışı kadın cinselliğinden yukarıda bahsedilen kavramlar doğrultusunda farklılıklara ve benzerliklere sahiptir.
Öncelikle biyolojik olarak kadından farklara bakacak olursak; Erkekler boşalma ve orgazmdan sonra geri çekilme süreci denilen ve cinsel uyaranları aniden bloke eden bir sürece girerler. Bu dönemin özeti şudur: Orgazmdan sonra yeniden sertleşmek ve cinsel birleşmeye hazır olmak için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre genç yaşlarda 1-2 dakika iken, yaşlılıkta 2-3 güne kadar uzar. Bunun yanında bedenin damar esnekliği ve dolaşım kalitesi yaşla ya da yaşam tarzıyla düşeceğinden dolayı sertlik düzeyi de yaşlandıkça azalacaktır. Ayrıca yaş ile beraber cinsel uyarana sadece bakarak ya da görerek sertlik sağlanabilir iken, orta yaşlarda penise doğrudan fiziksel uyarı sertlik için elzem olacaktır. Bahsettiğimiz biyolojik durumlar her birey için farklılık ve hayat biçimlerine göre değişkenlik gösterebilir. Hor kullanılan bedende erken karşılaşılabilir; sağlıklı bireylerde daha geç rastlanılabilir.

PENİS BOYU TAKINTISI

Bunun yanında erkek cinselliğinde büyük penis takıntısı toplumun oldukça fazla bireyinde olumlu olarak kodlanır, lakin bu cinsel hayatı sadece penis ve vajina üzerinden görmek ve yaşamak olur ki büyük resmi kaçırmak anlamına gelir. Ayrıca bir kadını orgazma ulaştırmak için penis boyutu bir tek parametre değildir. Bedeniyle ya da penis boyutuyla barışık olmayan ya da beğenmeyen erkekler bu konuda kaygılanacak ve cinsellikte rahat davranamayacaklardır.

CİNSEL EYLEM SKOR TAHTASINA DÖNÜŞMEMELİ

Bedensel yapının yanında toplumsal dinamikler de erkek cinselliğinin algılanışında ve takınılan tavırlarda oldukça kuvvetli etkiler yaratabilir. Toplumsal dinamikler erkeklerin bu alanda çok istekli ve başarılı olmasını telkin eder. Pek çok toplumda cinsel iştahı yüksek olan kadın hoş karşılanmaz. Öyle ki, çoğu kültürde edilen küfürler kadın cinselliği üzerinden üretilmiştir. Öte yandan yüceltilen erkek gibi olmak, maço olmak, cinsel olarak kuvvetli olmak çoğu bireyde ergenliklerinden itibaren performans kaygısı yaratabilir. Cinsel hayatın bir keyif eyleminden çok bir skor tahtası gibi görünmesine neden olur. Hal böyle olunca erkekler skor tutmaya, her eylem üzerinden cinsel hayatlarını yorumlayıp okumaya niyet ederler. Duyguların olmadığı cinsel deneyimlere yönelmek isteyebilirler. Paralı seks gibi… Günümüzde çoğu erkek ilk deneyimlerini paralı seks üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu deneyim gayet performans odaklı ve duygusal bağ olmayan bir deneyim şeklidir. Başarısız olununca büyük hüsran, başarılı olununca da muzaffer bir eda takınabilirler.  Cinselliğin ve cinsel eylemin bu tarz görülüp, yaşanması erkeklere psikolojik ve duygusal yük getirdiği gibi, kendi aralarında bir rekabet, böbürlenme ve hüzünlenme sürecini de beraberinde getirir.

Leave a Comment