DÜNYAYI YÖNETEN CİNSELLİK HORMONU TESTOSTERON

Estrogenolit Parfüm
Kişisel beklenti ve değerlerimize etki ettiği kadar toplumsal yaşantımıza da yön veren bir hormon olan testosteron hakkında birbirinden ilginç bilgiler var; hatta bu konu üzerine deneyler yapılacak, belgeseller çekilecek kadar..
ta-erkil bir toplumun oluşmasında ve bazı belli kalıpların hayatımızda yer almasında en çok payı olan bu hormondur. Önce biraz teknik bilgiyle girelim daha sonra toplum üzerindeki etkilerine bakarız…
Androjenlerin, yani cinsiyet karakterlerinin oluşmasında etkili olan hormonlardan belki de en önemlisidir. Erkeklerde testisler, kadınlarda da çok az miktarlarda yumurtalıklar tarafından kolesterolden üretilir. Ses kalınlaşması, vücut ve yüz kıllarında artış gibi erkeksi özelliklerin gelişmesini sağlar. Ayrıca kan hücrelerinin yenilenme hızını arttırarak yaraların çabuk iyileşmesini sağlar, yağ yakımını hızlandırır.

Özellikle vücut geliştiriciler tarafından, kas kütlesini ve antrenman verimliliğini arttırmak için alınan testosteron, metabolik dengeleri bozarak östrojen salgısını arttırır. Dışarıdan alınan hormonun birden kesilmesi – vücut aynı hızla cevap veremediği için – kandaki östrojen testosteron dengesinin bozulmasına, cinsel organlarda küçülme ve erkeksi özelliklerin kaybına sebep olur.
Estrogenolit Damla

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.