DOĞUM SONRASI CİNSELLİK

Estrogenolit Tablet

Doğum sonrası salgılanan süt hormonun yükselmesi annede vajinada kuruluk ve cinsel isteksizlik yaratmaktadır. Erkek için de durum farksızdır. Şimdiye kadar eşinde cinsel uyarı objesi olarak gördüğü meme ve vajinada doğum sonrası oluşan değişiklikler, ayrıca eşinin gebelik boyunca kilo artımına bağlı vücudunda oluşan şekil değişikliklerine ve şimdiye kadar kendisine olan ilgi ve sevginin odak değiştirip bebeğe kayması ya da eşinin eskisi kadar bakımlı olmaması gibi sebeplerin tümü erkek cinsel isteksizlik sebebi olabilir
Doğum sonrası yaşanan cinsel ilişkide en sık rastlanan şikayet ilişki esnasında kadının genital bölgesine ağrı duymasıdır. Disparoni dediğimiz bu durum kadında doğum sonrası gelişen cinsel isteksizliğe bağlı vajinanın yeteri kadar ıslanamaması, varsa vajinadaki dikişlerin düzgün iyileşmemiş ve buna bağlı hassasiyetten kaynaklanabilir.
Estrogenolit Damla
Doktorunuzun önereceği uygun jel ve kremlerle bu şikayetler önlenebilir ya da oldukça hafifletebilir. Aksi halde ağrılı cinsel ilişki nedeniyle cinsellikten iyice soğuyan kadın için durum vajinismus (cinsel ilişkiye girememe) halini alabilir
Doğum sonrası rastlanan bir diğer şikayet ise normal doğum sonrası esneyen, genişleyen vajinanın veya kötü dikilmiş epizyotomi sarına bağlı cinsel haz duygusundaki değişikliklerdir. Genişleyen vajinanın penisi eskisi gibi kavrayamaması, bolluk hissi, hissedememe, cinsel ilişki esnasında hava çıkarma sesi gibi nedenler tatminsizlik ve sıkıntı yaratabilir. Ancak bu şikayetler basit bir operasyon olan vajinoplasti veya perine tamiri ile düzeltilebilir.
Ancak yine de doğum sonrası yaşanan cinsel problemlerin temelinde anatomik değil de psikolojik nedenler söz konusu ise psikolojik danışmanlık veya psikiyatri uzmanının desteği gerekebilir.

Estrogenolit Damla

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.