ÇOÇUKTAN SONRA EŞLERDE CİNSEL YAŞAM

Estrogenolit
ÇOÇUKTAN SONRA EŞLERDE CİNSEL YAŞAM
Aileye yeni bireyin katılması ile eşler arasında pek çok şey değişim gösteriyor. Bunlardan biri de cinsel yaşam. Çocuklar, ağır yaşam koşulları, iş hayatı derken cinsel hayatı sürekli erteleyen ve zamanla eşleri birbirinden soğutabiliyor bu durum ne yazıkkki ,doğumdan sonra pek çok çift için cinselliğin tekrar gündeme gelmesi yaklaşık bir seneyi bulabilmektedir. Bundan çok daha kısa zamanda cinselliği yaşamlarının rutin bir parçası haline getiren çiftler olabildiği gibi, bazı çiftlerde cinsellik ayda-yılda bir kez gündeme gelen, neredeyse zoraki yapılan bir eyleme dönüşmektedir.
Cinsellikten kaçınmanın kadın ve erkek için farklı nedenleri var
Bebeğin doğduğu ilk zamanlarda özellikle kadınlar için hormonlar, doğum sonrası depresyon, annelik ve kadınlık rolleri arasındaki çelişki, bebekle geçirilen gündüz ve gecelerin yorgunluğunun getirdiği isteksizlik ve halsizlik, eşler arasında bebekten sonra değişen roller ve dinamikler, tekrar hamile kalma endişesi ve daha pek çok neden sayılabilir.
Erkekler için ise eşinin içinde bulunduğu dönemin hassasiyetine uygun davranma isteği, eşinin “annelik” gibi kutsal bir rolü üstlenmesi, cinselliği gündeme getirdiğinde anlayışsızlıkla ya da “aklının fikrinin sadece cinsellikte olması” suçlamasıyla karşılaşma korkusu.
Evdeki bakıcı ya da aileler de etkili oluyor
Her iki cins için de evde bakıcı ya da anne/kayınvalide varlığında cinsellik için uygun ortam sağlanamaması, “ses olur, söz olur” endişesi, cinsellik için zaman bulamama ve yine pek çok neden doğumdan sonra cinselliğe ket vurmaktadır.
Cinselliği yaşamamak için (hepsi birbirinden geçerli) sayfalar dolusu neden sayılabilirken cinselliği sürdürmek için aynı derecede güçlü tezler ileri sürülememektedir. Sanki evliliklerinin ilk döneminde çiftlerin birbirine gösterdikleri ilgi, heyecan ve özenin yerini ağırbaşlılık ve ebeveyn sorumluluğu almıştır.
Cinselliği yok saymak doğru değil
Cinsellik evliliğin çok önemli yapıtaşlarından biridir. Elbette zamanla temposu, heyecanı, nitelik ve niceliği değişebilir ama bir çiftin birbiriyle en yakın olduğu, en yoğun paylaşımda bulunduğu zaman dilimlerindendir.
Doğumdan sonra cinselliğin kişinin hayatında hiçbir değişiklik olmamış gibi devam etmesi beklenemez ama cinselliği yok saymak yerine çiftlerin bunu gündemlerine alarak zaman içinde tekrar hayatlarının rutin bir parçası haline getirmeleri hem kendileri hem de hayatlarına yeni katılan çocukları için olumlu bir adım olacaktır.
Ortam yaratmak için çaba harcamak gerekir
Uygun bir fırsatta eşlerin önce konuşarak cinsellik konusunu gündeme getirmeleri, sonra cinsellikle sonuçlansın ya da sonuçlanmasın birbirleriyle baş başa zaman geçirmek için fırsat yaratmaları (öğlen ya da akşam yemeğe çıkmak, sinemaya gitmek, bir hafta sonu baş başa zaman geçirmek, vs.) aralarındaki duygusal bağı ve çekimi güçlendirecektir.
Bunu yapmaya başladıktan sonra cinsellik de tekrar hayatın normal bir parçası haline gelecektir. Taraflardan birinin ya da ikisinin doğumdan sonra uzun zaman geçmesine rağmen cinsellikle ilgili kaçınması devam ediyorsa ve bu durum evliliğin sürdürülmesiyle ilgili sorunlara yol açıyorsa profesyonel bir yardım alınması uygun olabilir.
Estrogenolit

1 Comment

  1. TUĞÇE

    ANNE OLDUKTAN SONRA DEĞİŞİYORUZ. HORMONLARIMIZ KALBİMİZ KAFAMIZ. AMA KOCAMI DA İHMAL ETMEMELİYİM. BAZEN OĞLUMUZU ANNEME BIRAKIP BİZE ÖZEL ZAMANLAR YARATIYORUZ. HAVAYA GİRMEK İÇİN ZAMAN ZAMAN PERFORMANS TABLETTEN DE ALIYORUZ. BAŞARILI KESİNLİKLE ARASIRA KENDİNİZİ VE EŞİNİZİ ŞIMARTMALISINIZ.

    Reply

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.