Çocukluk ve genç kızlık dönemindeki seksten korkması sebepleri

Büyüklerin birbirlerine aktarımlarına şahit olmak çocukluk çağında henüz soyut düşünceye geçişin tamamlanmadığı evrede kalıcı etkiler yapabiliyor.

Konu komşunun gıyaben bahsettiği kişilerin başına gelen felaket hikayeleri, “adı kötüye çıkmış” filanca kızdan bahsedilmesi, cinsel ilişki sırasında kadının maruz kalacağı acının, ilk gece başına gelecek olan kızlık zarı kaybı ile kan akmasının , çocukluk ve genç kızlık döneminde tesadüfen duyulması veya aile büyükleri ile genç kızın akranları arasında hurafeler ve gerçekdışı mizansenlerle aktarılması başlı başına negatif telkin etkisi yapmaktadır.

İstenmeyen başka bir durum ise, küçük yaşlarda, bir çiftin cinsel ilişkisine maruz kalınması veya taciz ,ensest öyküleri. Çocuk iki yetişkinin seks eylemine maruz kaldığında ne olur. Buradaki hazzı idrak edemeyen çocuk, bu görüntüyü şiddet ve saldırganlık olarak algılar.

Taciz veya enseste maruz kalan çocuk için ise durum çok daha travmatize olur.

Vajinismus tek bir kişiye karşı oluşan bir savunma mekanizması mı, genel olarak cinsel ilişkiden kaçınma mı?

Vajinismus, Türkiye’de çok daha farklı şekilde seyreden bir klinik tablodur. Yurtdışı vajinismus vakalarında, klasik vajinismus tanımına uyacak şekilde vajen alt 1/3 kısım kasılması tespit edilirken, Türk kadınlarında vajinismus çok daha komplek bir tablodur. En önemli ayırım, kasılmanın olmayışıdır.

Peki o halde vajinismusa yol açan, penisin içeri girmesine neden olan şey nedir, diyeceksiniz. Türk kadını kasılmayı zihniyle yapar. Korkular, kadın olmaya gösterilen direnç, genç kızlık statüsünden kopamamak, canının acımasıyla ilgili beklentiler, yıllarca hayalini kurduğu başını aynı yastığa koyup, kendilerine benzeyecek çocuklar yapmak istediği erkekle birlikteliğine izin vermeyecek seviyeye çıkar.

Bir kadının vajinismusu sadece tek bir kişiye mi, her erkeğe karşı mı savunma mekanizmasıdır derseniz, burada yine fizyolojik kasılma değil, zihinsel kasılmanın kanıtlarına erişiriz. Bir partneri ile vajinismus nedenli cinsellik yaşayamayan bir kadın, başka bir partnerinin kendisine yaklaşım farklılığı, süreci yönetme şekli nedeniyle, vajinismus yaşamama potansiyelini de taşır.

Her vajinismusta cinsel ilişkiden kaçınma yoktur. Hatta ülkemizde, vajinismuslu olup da, çocuk sahibi olan evli çiftler vardır. Tam olarak koitus gerçekleşmesine(duhul) izin vermediği halde, ön sevişme, sürtünme sırasında erkeğin boşalması ile bir miktar spremin vajene kaçması ile hamile kalmış vajinismus vakaları vardır.

Leave a Comment