Cinsellik tarihi

Seks: Aseksüller dışında sanırız ki hepimiz severiz. Severek yaparız… Yani üzerimizde fiziksel ve/veya psikolojik baskı yoksa tabii olanı severek yapmaktır. Ve aslında yalnızca ve sadece sevilerek yapılan şeyler zevklidir. Her ne kadar yasak ya da ayıp olarak belletilmiş olsa da seks hakkında konuşmak isteriz çünkü yapmaktan zevk aldığımız her şey için gösterdiğimiz en içten ve olağan tepki onu hem merak etmek ve hem de onunla ilgili edindiğimiz deneyimleri paylaşmaktır. Severek yaptığımız her şey için geçerlidir bu merak ve deneyimleri paylaşma arzusu… Belki biraz da tam bu yüzden seks hakkında sahip olduğumuz bilgilerin çoğu oldukça bilindik ve sıradan… Bu bilindikliği ve sıradanlığı aşmak, yeni bilgi ve deneyimlere yelken açmak ise toplum baskısına isyan edecek cesarete ve zihniyete sahip olmayı gerektiriyor. Böylelikle sekse dair bazı gerçekler bize epey sıradışı gelebilir. Aslında, bazıları gerçekten çok tuhaf… Üstelik kendimizle ilgili bilmediğimiz hala pek çok şey var. Fakat bu listeden de biraz anlaşılabileceği gibi, hayvanlar aleminin epey yabancısıyız. Azıcık kültürlenelim diye aşağıda şaşırmamızın olası olduğu bazı bilgileri derledik.

İlk vibratörün mucidi Kleoptra olabilir.

İlk dildo bundan yaklaşık 32 bin sene önce silt taşından yapılmış. Bu çok amaçlı seks oyuncağı aynı zamanda balta olarak kullanılıyormuş. Vibratörün mucidinin ise Kleopatra olduğuna dair bir söylenti bulunuyor. Buna göre; MÖ. 51’de Kleopatra’nın kızgın arılarla dolu bir papirüs kutusunu vibratör olarak kullandığı rivayet ediliyor.

Amazon Nehri Yunusları, burun seksi yaparak eşleştikleri bilinen tek hayvan türüdür.

Avokado, Aztek dilinde “testis” için kullanılan bir kelime.

Aztek kültüründe avakado, cinsel güç olarak kabul edilirdi ve bakir-e-lerin yemesi yasaktı. Avokado nedir listemizde çok daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ortalama bir insan ereksiyonu, üç gerbili hayatta tutmaya yetecek kadar kan içerir.

Tam olarak dört papa, seks yaparken öldü.

Biz onları seks yapmıyor biliyorduk fakat durum öyle değil. Papa VII Leo (936-939) seks yaparken kalp krizinden öldü. Papa VII. John (955-964), birlikte olduğu kadının eşi tarafından seks sırasında basıldı ve öldürüldü. Papa XIII John (965-972), aynı biçimde cinsel ilişki sırasında hiddetli bir eş tarafından cinayete kurban gitti. Papa II. Pavlus (1467-1471) çocuk yaşta, erkek bir oda hizmetlisiyle seks yaparken kalp krizinden öldü.

Ortalama bir insan sperm hücresi, yaklaşık 37,5 mb genetik veri içerir.

Bir erkek orgazm olmaya başladığında sadece üç saniyede yaklaşık 1,5 gb veri boşaltmış olur. Bu veri aktarım hızı, ortalama bir internet bağlantısından altı kat daha hızlıdır.

Keseli sıçanların penisleri çift başlıdır.

Kanguruların üç vajinası vardır.

Dünya çapında her gün 100 milyon insan çifti, cinsel ilişkiye giriyor.

İnsan türünün erkeği saatte ortalama 44 km hızla boşalır.

Klitoris anatomik ve gelişimsel anlamda erkek penisiyle aynıdır; sadece idrar yolu yoktur.

Makyaj bir kadının yüzünü, orgazm sırasındaki haline benzetmek için yapılıyor.

Kırmızısmsı ya da koyu pembe ruj, dudakların ısırılarak şişmiş ve kanla dolmuş halini, allık tenin terlemiş kızarmış halini ve göz kalemi ve göz farı da kadının yarı yarıya kapalı, kısılmış gözlerini taklit etmek için ortaya çıkmış.

Ayrıca kırmızı iç çamaşırının seksi olduğu düşünülüyor çünkü evrimsel açıdan insan türünün kadınlarının popolarının kırmızı ve sıcak olması erkeklerle çiftleşmek istediklerinin bir göstergesi.

 Kadınların yatakta daha yüksek sesli olmalarının nedeni diğer erkeklerin ilgisini çekmek.

Her dört erkekten biri, cinsel ilişki sırasında ışıkların kapatılmasını istiyor.

Spermde, anti-kırışık etkisi olan, cildi sıkılaştıran ve gerginleşmesini sağlayan nemlendiricilerdeki proteinlerin aynıları bulunuyor.

Kadınlar, regl dönemlerinde daha güçlü orgazmlar yaşıyor.

Hem erkeklerin hem de kadınların 2/3’ü partnerleriyle seks yaparken başka insanları hayal ediyor.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.