CİNSEL YÖNELİMLERİN TANIMLARI

Estrogenolit Hap

Modern toplumda her geçen gün yeni cinsel tanımlar doğuyor, hiçbir seksüel dayanağı olmadan sadece romantik duygular üzerinde de ayakta durabilen yönelimlerden tutun da, sadece cinsellikle ilgi olan ve bilinenin aksine sadece heteroseksüellik, biseksüellik ve homoseksüellikle sınırlı olmayan pek çok cinsel yönelim mevcut günümüzde… Şimdi dilerseniz tüm bunlara bir göz atalım;

Aseksüellik
“Kim sevişmek istemez ki?” diyebilirsiniz ancak aseksüel bireyler, karşı cins ve hem cinslerinden etkilenip onlarla duygusal paylaşımlara girmekte bir sakınca görmeseler de ilişkilerinde cinselliğe asla yer vermezler. Yani duygusal bağ kurabilir ancak hiçbir şekilde sevişmezler.

Aromantizm
İlişkilerde olması gerekenin çok altında ya da hiç duygusal çekim hissetmiyorsanız siz bir aromantik olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki aromantik olmak kişisel bir seçim değil, bir yönelimdir. Bu noktayı iyi ayrıştırmakta fayda var. Belki de bir profesyonelden yardım almalısınız.

Grayseksüellik tam da adından anlaşılabileceği gibi “ara” bir cinsel yönelim olarak tanımlanabilir. Hem romantik hem de cinsel istekleri aseksüellik ve ortalama yönelimler arasında seyreden grayseksüeller, hem eşcinsel hem de heteroseksüel olabilirler.

Demiseksüeller, sadece güçlü bir duygusal çekim ya da aşk ile bağlı oldukları kişilerle seks yapabilirler. Yani bir demiseksüel için seks, fizyolojik bir ihtiyaçtan çok sevginin tamamlayıcısıdır.

Demiseksüellik ile benzerlikleri olan bu yönelim, bir demiromantiğin sıkı sıkıya bağlanamadığı bir kişiyle duygusal bir beraberlik yaşayamadığını ifade eder.

Lithromantik bir birey, aşık olmaktan ya da aşık olduğu kişiye karşı cinsel istek duymaktan çekinmez. Burada ilginç olan, lithromantik bireyin aşkına karşılık bulmamayı seçiyor olmasıdır.

Panseksüellik
Biyolojik cinsiyete ya da bunun ifadesine bakmaksızın, her insana duygusal ya da seksüel açıdan ilgi duyabilme durumudur.

Poliseksüeller, tıpkı panseksüel bireyler gibi cinsiyet ya da cinsel yönelim ayrımı yapmadan herkesten hoşlanabilirler. Ancak poliseksüellerin panseksüellerden farklı, partnerlerini bir başkasıyla paylaşmayı hoş karşılamamalarıdır.

Skolyoseksüellik
Sadece transgender ya da genderqueer bireylere karşı cinsel ve duygusal ilgi duymayı sağlayan bir yönelimdir.

Estrogenolit Hap

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.