Cinsel Sorunlar ve Cinsel Terapi

Cinsellik bedensel ve duygusal hazzın en üst düzeyde yaşanabilir halidir; ancak bazı çiftler için cinsel ilişki, evliliklerinin üzerinde kara bir gölgeye,sancılı bir sınava, bir kabusa dönüşebilmektedir.

 

Ülkemizde cinsellik çok merak edildiği halde konuşulması, okunması ve araştırılması ayıp kabul edilen bir konudur. Kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerle, doğru kaynaklardan öğrenilmeden yaşanmaya çalışılır; ve bu yanlış bilgiler,  cinsel mitler,  bilgisizlik, cinselliğin ayıp olarak empoze edilmesi, yanlış inançlar ve önyargılar, gerçekçi olmayan beklentiler, korkular, endişeler,  cinselliği bir görev olarak görme, olumsuz cinsel deneyimler cinsel sorunların temelini oluşturan faktörler olarak karşımıza çıkar sıklıkla.

 

Cinsel sorunlar, evlilik ilişkisini derinden sarsar, çift üzerinde yıkıcı psikolojik etkiler bırakır. Aşağılanma, ümitsizlik, suçluluk, utanç, kendini yetersiz hissetme, eşi tarafından terkedilme korkusu, çocuk sahibi olamama ve buna bağlı olarak yaşanan toplumsal baskılar, cinsellik dışındaki ilişkide bozulma, öfke, fiziksel  şiddet, aldatma ve nihayetinde boşanmaya sebep olabilmektedir.

 

Tüm bu sorunların üstesinden gelmek, cinsellikle ilgili doğru bilgiler edinmek, cinsel yaşamınızı zenginleştirmek, cinsel sorun ve kaygılarınızı çözmek ve daha mutlu, daha  doyumlu bir ilişki yaşamanız cinsel terapi ile mümkündür.

 

Cinsel terapi, cinsel hayatlarıyla ilgili problem ve endişeleri olan birey ve çiftlere belli bir amaç ve plan doğrultusunda belli teknik ve yöntemlerin uzman kişilerce uygulandığı profesyonel bir yardım hizmeti sürecidir. İlk gece korkusu, vajinismus, ağrılı cinsel ilişki,  uyarılma bozuklukları,boşalma ve orgazm bozuklukları, cinsel taciz ve tecavüz gibi cinsel travmalar cinsel terapi kapsamında ele alınan konulardır. Cinsel terapi gizlilik güvencesi ile cinsel terapistler  tarafından uygulanır. Terapi odasında yapılan tek şey konuşmaktır. Fiziksel bir muayene ya da müdahale yapılmaz. İlk görüşme ile  başlayan süreç, değerlendirme görüşmeleri ile devam eder. Değerlendirme görüşmelerinde cinsel öykü alınır, test ve ölçekler kullanılır, böylece problem ve kaynağı tespit edilir. Bazı vakalarda gerekli görüldüğü takdirde ürologlar, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ya da psikiyatristlerle işbirliği yapılır.  Ardından çifte özel bir tedavi planı sunulur. Cinsellikle ilgili eğitim verilir. Devam eden süreçte,  cinsel terapist çifte belirlenen hedefe ulaşana dek rehberlik yapar.

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.