CİNSEL HAYATTA BİLİNMESİ GEREKENLER

1. Erkekler de Kegel egzersizinden yararlanabilir.

Kegel egzersizini duymuşsunuzdur ama duymayanlar için bir hatırlatma: Kegel, genellikle kadınlar tarafından vajina etrafını saran “vajinal kaslar”ın güçlendirilmesi amacıyla yapılan pelvik kas egzersizlerine verilen isimdir.

Fakat, gayet tabii erkekler de uygulayabilir. Erken boşalma problemi yaşayan erkekler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, 5’i hariç tüm erkeklerde aylar içerisinde bir gelişme gözlendi. Erkekler bu egzersizi perinal bölgeyi yani genital bölgeyle anüs arasında kalan bölgeyi sıklaştırmak için uyguluyorlar.

2. Sigara içmek ZARARLIDIR.

Sigara her şeye olduğu gibi, cinsel ereksiyona da zarar veriyor. Bunu destekleyen araştırmaya göre, sigarayı bırakan erkeklerin ereksiyonlardan da ciddi bir iyileşme var. Gerçekten.

3. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar.

Her yıl düzenli olarak doktora gitmeniz, sizin cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmadığınızı garanti etmez. Tüm sonuçlar için test isteseniz bile. Test sonuçları uygulamadan uygulamaya değişiklik gösterebilir. Yani, belirtilerini göstermediyseniz ya da özel olarak istemediyseniz; genital iltihap, HPV denilen deri yüzeylerindeki tabaka hücrelerini enfekte eden DNA virüsü ve frengiye yönelik testlere tabii tutulmamış olabilirsiniz.

Bu hastalıklar yaşa ve duruma göre değişse de, siz yine de korunmasız ilişkilerden sonra, yeni bir partnerle ilişki ya da birçok partneriniz varsa ya da cinsel yolla bulaşan bir hastalık şüpheniz varsa bu  testleri uygulatın. Gittiğinizde Chlamydia, belsoğukluğu, frengi, HIV hastalıklarına karşı test istediğinizi belirtin.

Doktorunuz muhtemelen seks geçmişinizi ve belirtileri soracaktır. Dürüst olun. İlişkilerinizde prezervatif kullanıp kullanmadığınızı belirtmek, testin sonuçlarının değerlendirilmesi açısından hayati öneme sahiptir.

4. Alkole dikkat.

Milyonlarca çalışma alkolün cinsel etkinliği azaltıığını gösteriyor. Gerçek şu ki, alkol yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve seks esnasında cinsel dürtülerinizi kaybetmek istemezsiniz değil mi?

5. Seks sağlığa yararlıdır.

Yapılan bir araştırma gösteriyor ki, seks tansiyonunuzu dengeler, stresi azaltır ve migren derecesine varmış baş ağrılarınızı azaltır. Kısacası bağışıklık sisteminize güç katar. Her şey ne güzel değil mi?

6. Seks yaparak dakikada yaklaşık 3-4 kalori yakarsınız.

Yapılan araştırmalara göre, partnerler seksyaptıklarında dakika başına ortalama 3.1 ila 4.2 arasında bir kalori miktarı yakarlar.

7. Orgazm olduğunuzda..

O kısacık harika saniyelerde, beyninizde bir çok olay gerçekleşir.  Prof. Dr. Debby Herbenick’e göre, “beynimizde bulunan  ödüllendirme ve zevkle ilgili her parça harekete geçer.” Meme uçları ve diğer genital değişimler de bu harekete geçmeye örnek sayılabilir.

8. Herkes orgazm taklidi yapar.

Eğer bunu sadece kadınların yaptığı bir hile olarak düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerin de %30’unun orgazm taklidi yaptığı belirtiliyor.

9. Bazıları tamamen duygusal sebeplerle.

Heteroseksüel olduğunu belirten 481 kadın üzerinde orgazm taklidine ve neden yapıldığına dair bir araştırma yapıldı. Ortaya çıkan genel sebep, partnerinin cinsel isteğini azaltmamak veya kendisininkini yüksek tutmak olduğu yönünde.

10. Bazılarıysa kişisel isteklerinden dolayı.

Çalışmaya katılan kadınların belirttiği diğer sebepler ise, ya kendilerini güvende hissetmemeleri ya da ilişkinin bir an önce bitmesini istemeleri yönünde.

11. Orgazm olmak kadar olmamak da normal.

Kadınlar ve erkekler arasında yapılan bir araştırmada, kadınların %65’i ilk ilişkide orgazm yaşarken, erkeklerde bu oran %91.

12. İletişimleri iyi olan çiftler orgazma daha yakın.

Konu orgazm olunca hiçbir şeyin garantisi yok ama bilim adamları yaptıkları araştırmalarla iyi iletişim kuran çiftlerin, daha mutlu bir cinsel hayatları olduğunu belirtiyor.

Uzmanların çiftlere tavsiyesi, aralarındaki sorunları konuşarak çözmeleri ve bunun sonucunda daha iyi bir cinsel birlikteliklerinin olacağı.

13. Yağlamak orgazma yardımcı.

Sizin veya partnerinizin cinsiyeti ne olursa olsun, yağlamak herkes için orgazma yardımcı bir unsur. Indiana Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre, Amerikan çiftlerin 2/3’ü bu yöntemi denemiş ve sonuca ulaşmış. Denemeye değer!

14. Bazı insanlar egzersiz yaparken bile orgazm oluyor.

Coregasm da denilen bu olaylar gerçek ve aşırı egzersiz çalışmalarında meydana gelebiliyor. Bu tür genital olmayan orgazmlar üzerinde çalışan Prof. Dr. Herbenick, çalışmasına aldığı belli sayıdaki kadın ve erkekten egzersizin, orgazma varıncaya kadar büyük bir cinsel istek uyandırdığı cevabını aldı. Erkeklerde tırmanma çalışmalarında bu his uyanırken, kadınlarda ise mekik ve yoga gibi çalışmalarda oluyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.